Kedvezményezett neve: MÖBIUS Mobile Marketing Korlátolt Felelősségű Társaság

Projekt címe: SMART HOTEL - BLE Beacon alapú, marketing célú szoftverplatform (SAAS)
prototípus létrehozása és értékesítése a hospitality szektor számára

Szerződött támogatás összege: 47 591 330 Ft

Támogatás mértéke: 62,48 %

Projekt tartalma: A 2011-ben alapított Möbius Mobile Marketing az első hazai mobil-fókuszú marketing és kommunikációs ügynökség. Ügyfelei számára a Möbius olyan integrált megoldásokat nyújt, amelyek a stratégiai tanácsadástól a termékfejlesztésen és a kommunikációs kampányok kreatív tervezésén át a különböző produkciós feladatok teljeskörű kivitelezéséig tartanak. A projekt célja egy innovatív technológián alapuló, üzletileg hasznosítható webes proximitás platform (Smart Hotel) kifejlesztése és piacra vitele, amely illeszkedik a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiában megfogalmazott intelligens gyártás specializációhoz az IKT nemzeti prioritáson belül (mobil alkalmazások fejlesztése, helyzetalapú szolgáltatások). Hozzájárul az ágazat versenyképességének fenntartásához, valós piaci igényeken alapul, az elérhető legmodernebb technológiára és hazai szakemberek kutató-fejlesztő munkájára építve hoz létre egy új, a piacon jelenleg nem létező, magas hozzáadott értékkel bíró terméket. A Möbius Lab egy olyan proximitás platform prototípusának kifejlesztését kezdi meg, amely a legújabb Physical Web / Eddystone, WebBluetooth API, Progressiv Web app technológiák használatát teszi elérhetővé a hospitality/turizmus/vendéglátás szektorok és vendégeik számára. Célunk egy BLE beaconökből, az azokat működtető backend rendszerből, valamint a felhasználó mobilkészülékén futó web applikációból álló platform fejlesztése, ami a szállodák, resortok és egyéb vendéglátópari egységek vendégei számára egy teljesen új minőségű vendégélményt képes nyújtani, forradalmasítva a vendég és vendéglátó közötti kommunikációt és interakciókat. A Smart Hotel proximitás platform és a kapcsolódó webapp prototípusa alapján egyedileg testreszabható SAAS (Software-As-A-Service) termék létrehozásával az a célunk, hogy a nemzetgazdasági szempontból kiemelten fontos turisztikai és vendéglátóipari szektor versenyképességét és jövedelmezőségét innovatív és elérhető áru technológiák használatával növeljük. A Smart Hotel proximitás platform használata raádásul többszörös megtérülést ígér, hiszen a szálloda vagy más vendéglátóipari vállalkozás vonzerejének és bevételeinek növelése mellett hatékonyabb management-et, további automatizálással pedig akár az energiafelhasználás tekintetében is jelentős költségcsökkenést jelenthet.

Projekt befejezési dátuma: 2019.08.31.
Projekt azonosító száma: VEKOP-2.1.7-15-2016-00068

Szakmai előrehaladási összefoglaló
VEKOP-2.1.7-15-2016-00068
A projekt részletes ütemezésének véglegesítése és a potenciális szereplők megpályáztatása után a nyertes pályázókkal készen álltunk a munkára. Házon belül Dencs Gábor (CEO), Láng Miklós (CMO), Fung Ágoston (CTO), Kovács Levente (Graphic Designer), Szabó Rita (Junior Creative), Hunka Ferenc (Business Development) és Németh Domonkos (Creative Teamleader) vesz részt a projektben, beszállító fejlesztőként pedig Lipták Attila és a Genio Studio Kft.

A termék márkájának kialakítása során első feladat a megfelelő terméknév megtalálása volt. Hosszas fókuszált keresés után a francia eredetű “bonhomie” kifejezésből fonetikusan egyszerűsített “Bonomi” név mellett döntöttünk. Ez a “jó szándék” jelentésű szó visszaadja azt a mindig segíteni kész karaktert, amilyennek megálmodtuk a terméket. Nem utolsó szempont az sem, hogy jó az írásképe, és ebben az egyszerűsített formában minden nyelven hasonlóan kiejtve olvasható. A márkanévben megegyezve az arculat kialakítása következett. A logóban a termék egyik fontos (a vendégek számára látható) részét, a chatbot interface-t szerettük volna megmutatni. A továbbiakban Kovács kolléga folyamatos egyeztetés mellett, de magas fokú autonómiával kidolgozta a termék teljes arculatát, a webappon használható, a logóval és egymással jól harmonizáló színekig és betűtípusokig. E célból megvásárlásra került a Sofia Pro és a NeuZeit betűkészlet.

A fejlesztés első lépéseként a Smart Hotel termék részletes funkciólistáját kellett meghatároznunk. Az ezt célzó tematikus workshopok Dencs Gábor és Németh Domonkos kollégák vezetésével, Szabó Rita, Hunka Ferenc és a Genio Studio Kft. munkatársainak részvételével zajlottak. A “user story mapping” névre hallgató tervezési módszertant követve feltérképeztük, mit akarhat csinálni a termékünkön keresztül egy szálloda leendő, épp ott tartózkodó, vagy volt vendége. Ezt követően Fung Ágoston a Genio Studio Kft. munkatársaival kiegészülve, Dencs és Németh kollégák segítségével megbeszélések sorozatán keresztül felvázolták, ezt követően véglegesítették a termék back-end architektúrájának tervét. A terv elkészülte után a Genio Studio Kft-nak sikerült az ütemezésnek megfelelően lefejleszteni a termék gerincét adó back-end szoftvert (platformot). Ez teszi lehetővé, hogy a dashboardon keresztül a felhasználó előre definiált üzeneteket mentsen el és módosítson, amiket a beszélgetés megfelelő pontján a vendég megkap, másrészt összeköti a Chatfuel nevű üzenetkezelő platformot a wit.ai nevű írottszöveg-felismerő rendszerrel, ami “kitalálja”, mit szeretett volna a vendég, amikor üzenetet küldött a szálláshelynek. A rendszer BLE kiterjesztésére tett kísérletek mellett a QR-kód alapú kontextusérzékeny beszélgetésindításra is létrehoztuk az első pilotot.

Eközben Láng és Németh kollégák elkezdték a termék ismertetését és népszerűsítését segítő demo prototípus koncepciójának kidolgozását. Ebben a munkába kapcsolódott be Szabó Rita, aki a terv véglegesítésétől annak megvalósításáig az összes tervezési, kreatív-szövegírási, valamint a chatbot építésére szolgáló szoftver kezelési teendőit ellátta. Lipták Attila is részt vett ebben a feladatban az úgynevezett webview integrációk fejlesztésében. A demo végül egy képzeletbeli marsi hotel user story-án végigvezető chatbot formáját öltötte, és a hatékony munkának köszönhetően a belső tesztelések után, pont el is készült 2019. Február 26-ára. Azért időzítettük pont így, mert aznap mentünk a Mátraalján megrendezésre kerülő “BookDirect” konferenciára. Ez volt az első olyan szakmai kiállítás, amin a szállodai iparági szereplők megismerése, a kapcsolati hálónk bővítése és a termékbevezetés előkészítése, tesztelésre nyitott partnerek keresése érdekében vettünk részt mint kiállítók és előadók, Dencs Gábor előadói szereplésével, Láng és Fung kollégák kíséretével. Több résztvevő már ott, a helyszínen is határozott érdeklődést mutatott a termék iránt.

Március 12-én volt a következő, Siófokon tartott “BookDirect” konferencia. Ide az előző konferencia tanulságai és Hunka Ferenc tanácsai alapján optimalizált prezentációval érkeztünk, ennek köszönhetően a mátraaljainál is több érdeklődővel sikerült felvenni a kapcsolatot. Pozitív visszajelzéseik megerősítettek abban, hogy jó úton járunk, van igény a termékre. Így folytatjuk a munkát, elsősorban a termék dashboard funkciójának tervezését. Ez a dashboard fogja mutatni a hotel menedzserének, döntéshozóinak a termék működését, hatékonyságát. Ennek a megvalósításában volt kulcsszerepe a front-end fejlesztő specialista Lipták Attilának. Lipták Attila Fung Ágoston vezetésével elkészítette a dashboard működő változatát, szorosan együttműködve a grafikai és UX tervezésért felelős Kovács és Németh kollégákal. A dashboard megjelenése nem csak a használt eszközhöz és képernyőhöz igazodik, de a felhasználó (a hotel munkatársa) aktuális szituációjához is releváns tartalmat jelenít meg, mást az új felhasználónak és mást a visszatérőnek. Láng Miklós irányításával a csapat felkészült a mallorcai HITEC vendéglátás-technológiai konferencián való részvételre. A grafikus és szövegíró kollégák brossúrákat, rollupot terveztek, szövegeket fordítottak, végül minden készen állt az áprilisi utazásra. A konferencián folytatott beszélgetések tanulságait és első ügyfeleink tapasztalatait figyelembe véve, folyamatosan tökéletesítettük a – májusban már bárki által megrendelhető, értékesített – rendszert. Sikeres sales tevékenységünk révén a VEKOP projekt végét jelentő augusztusra már 10 early adopter hazai ügyfelünk volt.

A nyári szezon után újabb lendületet kapott az értékesítés, azonban a 2020. elején kitört járvány kiemelten érintette a vendéglátó szektort, így reagálnunk kellett. Bízva az akció hosszútávú megtérülésében lehetővé tettük régi és új ügyfeleinknél a termék ingyenes használatát, a helyzetre reagáló új üzenettípusok küldésére. Az első nagyobb hullám végén kezdeményező szerepbe lépve megkerestük az iparág elismert magyar képviselőit, különböző méretű, de hasonlóan sikeres szálláshelyek vezetőit és a szállodai szoftverek fejlesztőit, hogy “RE:start by Bonomi” néven webinar-sorozatot indítsunk. Ezeken több száz szálláshely munkatársai illetve tulajdonosai vettek részt, akiket később hatékonyan elértünk a sales-csatornába tereléshez.

Az optimalizált fejlesztési és karbantartási folyamatok idővel új, low-code alapú backend rendszer és új üzenetkezelő partner keresését hozták magukkal, így gyorsan, költséghatékonyan tudunk tovább dolgozni a terméken, aminek 2024-ben már az OpenAI GPT-4o modellje is integrált része, és már 70 szálláshely használja szerte a világon, folyamatosan bűvülő integrációs lehetőségek pedig várhatóan újabb piacokat nyitnak meg a különböző foglalás- és vendégkezelő szoftverek ügyfeleivel.

2024. július 17.